
Tízezrek vonultak a Kossuth térre március 15-én, hogy az oktatás szabadságáért tüntessenek. Pukli István, a Tanítanék Mozgalom egyik vezetője március 30-ra egyórás országos sztrájkot hirdetett, ami később hosszabb is lehet. Egy feltétellel nem lesz munkabeszüntetés: ha a kormány bocsánatot kér az elmúlt hat évért.
17:51
A tüntetés után az Egri Kereskedelmi Szakközépiskola tanári kara fotózkodott a Parlament előtt. Tudósítónknak azt mondták, minden beszéd tetszett nekik, az egyórás sztrájk pedig első lépésnek megteszi, ha kell, továbbmennek. A Kossuth tér lassan kiürül, percről percre tudósításunkat most lezárjuk, hamarosan összefoglaló cikkel jelentkezünk.
17:46
„Az egyórás sztrájk komikus” – mondta Lajos, a közgazdász a tömegben tudósítónknak Pukli bejelentése után. Szerinte az igazgató beszéde retorikailag jó volt, de leginkább a diákolimpikoné tetszett neki. István szerint is gyenge volt a bejelentés, de azért szükség van rá, akárcsak a tüntető tömegekre, mert a hatalom csak ebből fog érteni. Egy nyugdíjas férfinek, Jánosnak viszont tetszik az egyórás sztrájk, mert szerinte ez csak egy állomás, és jó, ha a hatalom szembesül némi polgári engedetlenséggel.
17.36
Törley Katalin azt kéri, most mindenki menjen szépen, békében haza. Szóljon mindenki a szomszédainak, hogy a kormány nyolc nap haladékot kapott, adjuk meg a kormánynak az esélyt. Ha továbbra sem engednek, uszítanak és félemlítenek, akkor lépni fogunk – mondja Törley. „Kockás ingesek, miénk a jövő”! A tüntetés hivatalos részének vége.
17.34
„Legyünk jó hazafiak” – fejezi be indulatos beszédét Pukli István. A színpadon énekelni kezdik a Kossuth Lajos azt üzente című dalt.
17.31
Március 30-án csak úgy sztrájkolhatunk, ha polgári engedetlenséget követünk el. Milyen törvény az, ami a hatalmat védi, az emberekkel szemben? – ordítja Pukli. Közben zúg a tömegből a „mocskos Fidesz”. Pukli szerint történelmi pillanatokat élünk, nem mondhatjuk majd a gyerekeinknek, hogy mi nem éltünk vele. „Álljon le az élet Magyarországon egy órára” – kéri az igazgató, aki abban bízik, hogy ez talán másnap már két, utána meg akár három órát is jelent majd. Addig, amíg a kormány meg nem érti, hogy ez így nem mehet tovább.

17.26
Ha Orbán és Áder nyolc napon belül nem kérnek bocsánatot az elmúlt hat évben megfélemlített, megalázott emberektől, akkor március 30-ra egy órás országos munkabeszüntetésre szólítjuk fel a hetven támogató szervezetet, a 950 intézményt, a 35 ezer magánembert. És mindenkit, akit érdekel a gyermekeink jövője. Pukli azt is kéri a kormánytól, hogy cserélje le kerekasztalát, normális tárgyalóasztalra.
17.25
Itt van velünk lélekben a társadalom 75 százaléka – kezdi beszédét Pukli. Itt van a hatalom épülete – mutat a Parlamentre, és itt van a nép! – mondja. A Parlament ahelyett, hogy segítene, csak megoszt és uszít, embert az ember ellen. „Már nem félünk kimondani: nincsen hatalmatok felettünk” – mondja az igazgató.
17.22
Lassan eláll az eső, de van, aki úgy átfázott, hogy L. Ritók Nóra beszéde közben körbe-körbe sétálgat. Pukli Istvánt várják a színpadra, a tüntető tömeg tapsol és fütyül.

17.18
A szegénységet nem lehet a tanterem ajtaján kívül hagyni, mert az bejön a gyerekkel együtt – folytatja L. Ritók. Ha csak egy napot eltöltetnének a döntéshozók olyan iskolában, ahová csak hátrányos helyzetű gyerekek járnak, megértenék, amiről beszélek. De nem is akarják megérteni.
17.15
A tanárok nevében lép a színpadra L. Ritók Nóra. Az oktatás feladata, hogy mérsékelje a társadalmi különbségeket, a mai oktatási rendszer azonban éppen ellenkezőjét teszi. „Sosem volt ennyi szegregált iskola” – mondja. Azokért a gyerekekért van itt, akik annyira szegények, hogy még kockás ingjük sincs.
17.11
A jövő orvosa, gázszerelője és állattenyésztője mindannyian beszéljen idegen nyelvet, legyenek képesek tudásukat folyamatosan megújítani, a világot maguk körül kritikával szemlélni – kéri Neubauer. Közben tudósítónk azt jelentette, hogy akkora a tömeg, hogy többen a zászlórúd alatti medencébe is belegázolnak, nem törődve azzal, hogy bokáig süllyednek a vízbe. Egy idősebb nő bele is esett, elázott a nadrágja, de segítettek neki. A hátul állók nem látják, ami a színpadon történik, van, aki telefonon követi a tévés közvetítést.

17.08
Neubauer István szülő lép a színpadra. Azzal kezdi, hogy a február 29-ei iskolamentes napon több mint százötvenezren vettek részt. Szavait hangos üdvrivalgás követi. Az utóbbi években egyre elkeseredettebb, szerinte az időt vissza akarják fordítani, az igazgatókat béna kacsává tették. Gyerekeinknek a legjobbat akarjuk, európai szinten versenyképes, de a gyermekkor szépségeit meghagyó közoktatást.
17.05
Békés Gáspár akkor jött rá, hogy nem hallgathat tovább, amikor Balog miniszter a Facebookon úgy tett, mintha a tudományos diákolimpikonok kiállnának az oktatási rendszer mellett. „Az országnak nincs joga kettéosztani az országot” – mondta. „A társadalomnak viszont joga van beleszólni a saját ügyeibe, ha a kormányzat csődbe juttatja az oktatást és az egészségügyet”.
17.01
„Tanár vagyok, tanítani akarok, tudom a helyem. De ha én nem állok ki, akkor Pilz Olivér és Pukli István se fog. Nélkülem nem megy. Nélküled se megy” – mondta Törley. Megint utalt a közelgő nagy bejelentésre, de még előtte Békés Gáspár tudományos diákolimpikont szólította a színpadra.

16.53
„Olivér, itt az idő, készen állunk” – vezette fel Törley Katalin Pilz Olivért, a miskolci Herman Ottó Gimnázium tanárát. Pilz megszavaztatja a tömeggel a Civil Közoktatási Platform 12 pontját. Az emberek minden „egyetértetek?” kérdés után azt üvölti: „Igen!”

16.48
Sándor Mária beszéde végén levette a kabátjára húzott kockás inget, és énekelni kezdte a „Ha én rózsa volnék” című dalt, majd a Szózatot is elszavalta.

16.47
Egy tudósítónk most érkezett meg a menet végével, akik „Orbán, takarodj” rigmussal próbálnak beférkőzni a térre.
16.42
Sándor Mária beszámolt arról is, hogy egy iskolában a Klik minden számítógépre ráragasztotta: „a Klik tulajdona”. Hiába jelezték, hogy a gépek egy alapítvány tulajdonában állnak, a válasz az volt: ez őket nem érdekli.

16.41
Sándor Mária, a feketeruhás nővér most kockás ruhában beszél, úgy tűnik, tiltakozó tanárok leveleit olvassa fel, amelyekben főleg a Klikre panaszkodnak. Például arra, hogy a Klik nem vesz tudomást a nyári foglalkoztatásokról, fizetni pedig végképp nem fizetnek érte. Idézett egy igazgatóhelyettest is, aki arról számolt be, hogy a tankerületi vezető azt kérte az egyik iskolától, ne csatlakozzanak a Tanítanék Mozgalomhoz, február 29-én pedig listát kért a hiányzók listájáról.
16.37
Két waldorfos diáklány azt mondta tudósítónknak, hogy bár őket nem érinti az állami rendszer, aggasztónak tartják, hogy egyre több kortársuk készül külföldre az érettségi után.
16.35
Elkezdődtek a beszédek.”Nincsen pártkötődésünk, és nem Soros György pénzel minket” – monda Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom egyik képviselője a Kossuth téren. Erre megindult a tömegben „Orbán, takarodj!”, de Törley csendre intette őket: „Erre most nincs időnk, mi tanárok vagyunk” – mondta.
16.31
Tisztelet szeretnénk és erőszakmentességet a kormány részéről is, mondta a szpíker a Parlament előtt, majd kérte, hogy adjanak helyet a most érkezőknek is, akik alig férnek be a Kossuth térre.
16.28
Fotós kollégánk jelentette, hogy a színpad előtti részről kiparancsolták a sajtósokat, így lehetetlen közeli képeket készíteni a felszólalókról. Egy szervező azt mondta, így kaptak engedélyt a rendőrségtől, biztonsági okok miatt senki se lehet a színpad közvetlen környezetében.
16.24
Miközben a Kossuth tér már tele van, a tömeg legvége még a Szondi utca és a Teréz körút sarkánál tart. Itt egy elsős kislány édesanyja azt mondta tudósítóknak, a tanárok sokszor nagy elnézéskérések közepette írnak a szülőknek, hogy segítsenek kinyomtatni a feladatlapokat, mert a Kliktől nem érkezett meg a patron.
16.17
„Na most akkor mondjátok meg nagyokosok, mi legyen” – szól Erdős Virág megzenésített verse a Kossuth téren. Tudósítónk szerint a tömeg eleje most érkezett meg a Parlament elé, de már tele van a tér, mert sokan eleve odamentek.

16.11
Egy tudósítónknak nyilatkozó általános iskolai angoltanárnő azt mondta, a tantestületben nem mernek beszélni egymással, mert mindentől tartani kell, és ebből nagyon elege van. Úgy érzi magát, mint a Kádár-rendszer végén, és nagyon szeretné, hogy ne ezt kelljen megtanítania a gyerekeknek, de szerinte nagyon efelé halad a rendszer. A menet eleje most a Podmaniczky utcában van.
16.06
Egy nyugdíjazott gyógypedagógus tanár szerint a Klik a legnagyobb probléma az oktatásban. „Az oktatástechnikai újításokra régen volt pénz, most meg a villanykörtét sem lehet kicserélni” – mondta, ezért szerinte vissza kellene adni az iskolákat az önkormányzatoknak. A sztrájkot csak úgy tudja elképzelni, ha közben figyelnek arra, hogy a gyerekeket nem lehet egy napra a szekrénybe tenni, és úgy csinálni, mintha nem léteznének.
15.56
„Vagy párt, vagy sztrájk”. A műtárgyakkal foglalkozó Marci szerint Pukli a kettő közül valamelyiket fogja bejelenteni. Előbbinek jobban örülne, de nem tartja olyan valószínűnek, a sztrájk pedig szerinte végzetes lenne, mert a kormány kivéreztetné a pedagógusokat. Marci egyébként a három és fél éves kislányával érkezett, mert a legutóbbi tüntetésen is jó volt a hangulat.
15.53

15.45
Egy tüntető tudósítónknak azt mondta, nem tartja valószínűnek a tanársztrájkot. „Ahhoz túlságosan birkanyáj vagyunk, és a tanárok is félnek. Az édesanyám vidéken tanít, és éppen minősítés előtt áll. Amíg ez nem történik meg, biztosan nem fog tenni semmit, mert megütné a bokáját” – mondta.
15.43
A szpíker most azt mondta a menet elején haladó kisteherautón, hogy a tömeg vége a Hősök teréig ér. „Rengetegen vagyunk” jelentett be, amit élénk füttyögés és üdvrivalgás követett.
15.41
Lassan halad a menet, az eleje most van az Oktogonnál, a vége még a Bajza utca környékén van. „Lószar se lesz az egészből, de azért az unokám miatt kijöttem”. A nyugdíjas Lászlónak nincsenek illúziói, azt mondta, legfeljebb annyit fognak elérni a tüntetéssel, hogy Orbán hoz valami látszatintézkedést.
„Irritált Orbán Viktor délelőtti beszéde, szerintem szégyenletes dolgokat mondott” – mondta az Abcúgnak a lakberendezéssel foglalkozó Kata. Bár alapvetően nem politizál, de a délelőtti beszéden annyira felhúzta magát, hogy inkább kiment. Szerinte átlépi a jó ízlés határát az, amit a kormány csinál. Amikor tudósítónk arról kérdezte, mi lehet a mai nagy bejelentés, visszakérdezett: „Talán sztrájk?”
15.39

15.38
Pukli István, a Tanítanék Mozgalom vezetője többször is nagy bejelentést ígért a mai tüntetés végére. Egy szakközépiskolai tanár tudósítónknak azt mondta, kicsit szenzációhajhásznak tartja ezt a dolgot, és nem is tudja, mit lehetne még tenni. Mindenesetre reméli, hogy a mozgalom nem csatlakozik a Köznevelési Kerekasztalhoz.
15.23
A menet eleje most van a Bajza utcánál, a hangosbemondón pedig közölték: ma az oktatás szabadságáért tüntetnek.
15.21

15.18
A rendőrök figyelmeztették a tömeg hátsó részét, hogy a Dózsa György utat hamarosan újra megnyitják a forgalom előtt, és mindenkit az Andrássy út felé tessékeltek. A menet végén tudósítónk látta Karácsony Gergely PM-es zuglói polgármestert is.
15.12
Ebben a percben ért véget a Hősök terén a Kard Egyesület rendezvénye. A szervezők arra buzdították a résztvevőket, hogy csatlakozzanak az Andrássy úti menethez, így a tér lassan kiürül.

15.04
Még tart Nagy Bandó András beszéde, de a tömeg jelentős része elindult az Andrássy úton a Kossuth tér felé. Összesen több ezren lehetnek, tudósítónk szerint a térnek majdnem fele tömve van esernyős emberekkel. Van, aki a magyar és EU-s zászló mellett még kockás terítőt is lobogtat.
14.58
A Hősök terén gyülekezik a tömeg, de messze nincs tele a tér. Még tart a Magyar György vezette Kard (Kerekasztal a Részvételi Demokráciáért Egyesület) megemlékezése, éppen Nagy Bandó András beszél kissé rezignált hangon arról, hogy végre van polgárság Magyarországon. Nagy Bandó Antall Józsefet idézte, aki annak idején csak azt mondta: „Tetszettek volna forradalmat csinálni”. Nagy Bandó szerint az illiberális puhadiktatúrát Magyarországon a demokrácia mázával lepik el. Nagy Bandó a konzervatív honfitársaihoz szólt, és kérte őket, hogy fogadja el a máshogy gondolkodó liberálisakat, mert mindenki magyar, aki a hazájáért dolgozik.

14.47
A városligeti műjégpálya végén tartott megemlékezést a Párbeszéd Magyarországért (PM) néhány tucatnyi emberrel. Ezután ők is megindultak a Hősök terére. Másik tudósítónk épp a 76-os trolival tart a Hősök terére. Azt mondta, a járaton tömegnyomor van, mindenki a tüntetésre megy. „Kétszer annyi ideig állunk a megállókban, mint máskor, mert az újfajta trolik ajtaja nem csukódik be, ha az ajtó előtti sárga sávban állnak az emberek” – mondta. Márpedig nehéz onnan leparancsolni az utasokat, mivel minden megállóban még legalább húszan fel akarnak szállni. Egy harmadik kollégánk hasonló állapotokról számolt be a kisföldalattin is.
14.32
A Városligetet ezúttal nem a kutyások, hanem az innen-onnan szállingózó, tüntetésre igyekvő esernyős alakok vették birtokba, akik a Hősök terére igyekeznek, jelentette tudósítónk fél órával a tanártüntetés kezdete előtt. Az Olof Palme sétányon végig rendőrautók, mikrobuszok állnak.
Délután három órakor kezdődött a Hősök terén az idei második nagy pedagógustüntetés. A „Tanítanék! Tüntetés az oktatás szabadságáért március 15-én” című demonstrációra kedd reggelig közel nyolcezren jelezték vissza részvételüket. A tüntetők a Hősök terén gyülekeztek, onnan vonulnak át az Andrássy úton keresztül a Kossuth térre.
A tanárok és a szakszervezetek idén egyszer már szerveztek egy közös, nagy tüntetést: február 13-án, a zuhogó eső ellenére is több ezren vonultak a Kossuth térre, hogy kifejezzék tiltakozásukat az oktatási rendszer egészének működése ellen. Február 29-én pedig több tízezer szülő úgy tiltakozott, hogy nem engedte a gyerekét aznap iskolába.
A március 15-ei demonstrációt a Tanítanék Mozgalom kezdeményezte, és már több mint 70 civil szervezet, szakszervezet csatlakozott hozzájuk. „Tüntetünk a szabad oktatásért! Tüntetünk azért, hogy a kormány a valódi érintettekkel tárgyaljon! Tüntetünk, mert a kormány nem csak az oktatás szereplőivel nem áll szóba! Szolidaritást vállalunk a közalkalmazottakkal, köztük az egészségügyi, a kulturális és a szociális szféra dolgozóival! A bizonytalanságban tartott köztisztviselőkkel! A közlekedési dolgozókkal! Felerősítjük azoknak a hangját, akiknek problémafelvetéseit, javaslatait nem akarja meghallani a hatalom” – írják a szervezők az esemény oldalán.
Egyben azt is kérik, hogy a pártoktól független, civil kezdeményezésre, pártzászlókat, pártok jelképeit ábrázoló transzparenseket senki ne hozzon. A tüntetésen felszólal:
Pilz Olivér
Pukli István
Törley Katalin – a Tanítanék Mozgalom képviselői, valamint
Békés Gáspár – diákolimpikon
L. Ritók Nóra
Neubauer István és
Sándor Mária.
A pedagógusok tiltakozása január elején, a miskolci Herman Ottó Gimnázium nyílt levelével indult. Az országosra duzzadt elégedetlenségi hullámba közben belebukott Czunyiné Bertalan Judit köznevelésért felelős államtitkár is, a kormány pedig egyeztetést kezdeményezett, egyelőre kevés eredménnyel. A mozgalom vezéralakja mára Pukli István, a zuglói Teleki Blanka Gimnázium igazgatója lett. A róla készült portrénkat itt olvashatja el.