Néhány ezres tömeg előtt, a Kossuth térre szervezett tüntetésén jelentette be a Tanítanék mozgalom, hogy nyolc ellenzéki párt oktatáspolitikusaival közösen kidolgoztak egy oktatási minimumjavaslatot, „hogy az oktatás jövője és reformja ne lehessen pártpolitikai csatározások áldozata”. A vasárnapi demonstráción érződött, hogy már csak pár hónap van a választásig: a Tanítanék szónokai nem győzték sulykolni a választási részvétel fontosságát, a tömegben pedig pártzászlók lengedeztek.
Ne csináljanak katonákat a tanárokból és rabszolgákat a diákokból!
-kiáltotta egy középiskolás diák, Nagy Blanka a Tanítanék mozgalom vasárnap délutánra, a Parlament elé szervezett tüntetésén.
A mondat első fele utalás az elmúlt hónapok egyik legnagyobb port kavart oktatási témájú intézkedésére: amelyben a kormány elrendelte, hogy minden oktatási-nevelési intézménynek kötelező elkészítenie egy úgynevezett Honvédelmi Intézkedési Tervet terrorveszély esetére.

Az elmúlt időszak a befenyítésről szólt
Valószínűleg ezért lett „Békét és szabadságot!” a vasárnapi tüntetés mottója, de nyilván felszólaltak azok ellen az esetek ellen, amikor tanárokat vagy diákokat fenyített be az intézményük, mert nyilvánosan is elmondták a véleményüket valamivel kapcsolatban.
Ott van például Balla István, annak a komáromi szakgimnáziumnak a tanára, ahol faliújságon teszik közzé azoknak a diákoknak a neveit, akik az adott héten intőt vagy figyelmeztetést kaptak. Balla az RTL Híradónak nyilatkozta, hogy nem ért egyet a gyakorlattal, amiért az igazgató számon kérte őt, és jegyzőkönyvet vettek fel az esetről. Aztán a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal úgy döntött, ezentúl cenzúrázza a tanárok nyilatkozatait.
„Csak szabad tanárok nevelhetnek szabad diákokat.”
– mondta az esettel kapcsolatban Balla István, aki felszólalt a tüntetésen. Aztán hangsúlyozta: az olyan intézkedések, mint az említett Honvédelmi Intézkedési Terv bevezetése és ezzel együtt az egész terrorveszélyről szóló diskurzus semmi másra nem jók, mint hogy eltereljék az emberek figyelmét a valódi, szociális gondokról. Például, hogy „nincstelenné tett, kiszolgáltatott emberek és lesüllyedő polgárság” alkotják az országot, amely jelenleg nem más, mint „demokrácia nélküli többpártrendszer”.

Siker? Attól függ, honnan nézzük!
„Azoktól kérdezem, akik nem jöttek el: nektek nem fontos az oktatás jövője, vagy azt gondoljátok, ha nem emelitek fel a szavatokat, akkor nem eshet bajotok?”
– tette fel a költői kérdést – nem függetlenül Balla István történetétől – Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, aki a másik tanárszakszervezet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének vezetőjével, Mendrey Lászlóval szólalt fel a tüntetésen. Mendrey szerint van némi igaza a kormánynak abban, hogy az oktatásban komoly sikereket érnek el.
„A közoktatásban az történik, amit ők jónak tartanak. Ez nekik mindenképpen siker. De nekünk és a jövő generációinak: bukás és kudarc.”
– mondta. A tüntetésen viszonylag kevés fiatal vett részt, itt inkább a tanárok voltak többen, mint a Független Diákparlament egy héttel ezelőtti tüntetésén. A pedagógus szakszervezetek kitűzőiben lehetett látni több demonstrálót.
Galló Istvánné, Pálfia Zsolt, Mendrey László I Fotó: Hajdú D. AndrásElsikkandnak a tehetségek
Miután Pilz Olivér, miskolci fizikatanár, a Tanítanék egyik elindítója felsorolta az elmúlt hónapok, a sajtót is bejáró oktatási témájú történéseit, a tüntetésen felszólalt egy szülő is.
Tőcze Lászlóné Gyöngyi arról beszélt, hogy 13 éves lánya, akinek a „zene, a tánc az élete”, hamarosan választás elé kényszerül: ha nem akar megszakadni a középiskolában a növekvő munkateher alatt, lehet, hogy le kell mondania arról a két dologról, amiben igazán tehetséges.
Gyöngyi lányának jelenleg is heti harminc tanórája van, a plusz művészeti órákkal együtt sokszor csak este végez. „Faluban lakunk, ahová este már szinte lehetetlen busszal hazajutni, így ha nem tudnánk mindig autóval hozni-vinni, esélye se lenne a tehetségét kibontakoztatni” – mondta Gyöngyi, aki szerint az egyik legégetőbb lépés a gyerekek túlterheltségének csökkentése kéne, hogy legyen.
Nyolcpárti egyezség
A Tanítanék vasárnapi tüntetésén annak ellenére láttuk több ellenzéki párt – például az LMP, a Demokratikus Koalíció, a Magyar Liberális Párt – zászlóját-molinóját, hogy a civil mozgalmak általában a pártok távolmaradását kérik a demonstrációikról. A tüntetés végén derült ki, hogy miért.

A Tanítanék ugyanis bejelentette: nyolc ellenzéki párt – az MSZP, a DK, az Együtt, a Párbeszéd, a Momentum, az Új Kezdet, az LMP és a Magyar Liberális Párt – oktatáspolitikusaival közösen létrehoztak egy oktatási programot, egyfajta minimumjavaslatot, „hogy az oktatás jövője és reformja ne lehessen pártpolitikai csatározások áldozata”. A program pontos tartalma egyelőre ugyan nem ismert, de vélhetően a Tanítanék oktatási vízióit tükrözi, azaz
- gyerekközpontú,
- esélyteremtő,
- kompetencia-alapú,
- demokratikus,
- átjárható
- és autonóm
iskolarendszert szeretne.