
A kormány szabad sajtó elleni támadása miatt tartott tüntetést vasárnap délután három ellenzéki párt, az Együtt, az LMP és a Párbeszéd. A politikusokon kívül beszélt Hargitai Miklós, a megszüntetett Népszabadság munkatársa is. A több ezres tüntetésen azt mondták, a kormány képtelen elviselni az ellenvéleményt, de ahol Orbán Viktor megjelenik, ott mostantól fütyülni kell, legközelebb október 23-án a Kossuth téren.
„A kormány nem kormányzik, hanem bűnözik” – mondta Juhász Péter, az Együtt politikusa vasárnap délután a Szabad Sajtó útján rendezett tüntetésen, amelyen rajta kívül felszólalt Jávor Benedek (Párbeszéd), Hadházy Ákos (LMP) és a múlt héten megszüntetett Népszabadság egyik munkatársa, Hargitai Miklós is. A tüntetésre néhány ezren mentek el.

Juhász szerint a kormány nem hajlandó beszélni a valóságról, például arról, hogy az emberek éhbérért dolgoznak, hogy milyenek a kórházi állapotok, hogy csődbe mennek a vállalkozók, és hogy Orbánék lopnak. „Orbánt szembesíteni kell a valósággal, oda kell menni, ahol a miniszterlnök megjelenik, és ki kell fütyülni” – mondta, majd meg is hívott mindenkit október 23-a reggelére a Kossuth térre, ahol Orbán fog beszélni.
Hadházy Ákos, az LMP társelnöke az uniós pénzek ellopásáról beszélt, ami szerinte egy államilag szervezett csalássorozat. “A korrupció a magyar társadalom rákja” – mondta. A trafikmutyi ellenére mégis a Fidesz nyerte meg az előző választásokat is, de ez szerinte nem az egész ország akarata, úgy írták át a választási törvényeket, hogy a saját érdekeik szerint alakuljanak a dolgok. Jávor Benedek, a Párbeszéd társelnöke azt dicsérte, hogy három párt együtt tudott kiállni, de hiányolta a társadalmi összefogást. „Úgy tűnhet, hogy a rendszer tökéletesen zárt, ezen képeznek rést a civilek és a független sajtó, akik beszámolnak a helikopterezésről és az elherdált milliókról. Őket akarják most elhallgattattni” – mondta.

Hargitai Miklós ex-népszabadságos újságíró azt mondta, sokkal szívesebben lenne lent a tömegben, és írná a tudósítást a tüntetésről. De ezt nem tehette meg, mert egy hete nem létezik Népszabadság, neki pedig megtiltották, hogy írjon. Valaki elvette a munkájukat, és máig nem mondta meg, hogy miért. „Ez a kormány nem viseli el a kritikát, az ellenvéleményt, a kormánykritikus újságírás ma Magyarországon egzisztenciális kockázatot jelent” – mondta.
A tüntetés alig több mint másfél óráig tartott. A kezdés előtt Gulyás Gergely reagált a Fidesz részéről, aki azt mondta, nem értik, ki ellen irányul a rendezvény, mert Magyarországon sokszínű a sajtó. Később a párt is kiadott egy közleményt. E szerint a Népszabadság megszűnése piaci, pénzügyi és alkalmassági kérdés.

„A Népszabadság jövőjét az MSZP mostani és korábbi vezetői lopták el, akik nemcsak arra voltak alkalmatlanok, hogy az országot kormányozzák, hanem még arra is, hogy a saját pártlapjukról gondoskodjanak. A 60 éve működő Népszabadság – amely túlélte a Magyar Szocialista Munkáspártot, túlélte a rendszerváltást, és az azóta eltelt negyedszázadot -, épp azok alkalmatlansága miatt múlik ki, akiket eddig pártlapként kiszolgált” – írták.
A rendezvényről készült percről percre tudósításunkat itt olvashatják, a Népszabadság megszűnésével és a vidéki lapok bekebelezésével pedig ebben a cikkben foglalkoztunk.